Veiklą visoje šalyje plečianti sostinės bendrovė „VSA Vilnius“ laimėjo ir Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą mišrioms komunalinėms atliekoms surinkti ir išvežti. Sutartis pasirašyta 5 metų laikotarpiui su dviejų kartų po metų pratęsimo galimybe, todėl maksimalus sutarčių laikas – 7 metai. „VSA Vilnius“ atliekas tvarkys ir išveš iš sostinės Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalies ir šiaurinės Vilkpėdės seniūnijos dalies.
„Svarbiausia, jog atliekų surinkimo administravimas nuo šiol taps aiškesnis, todėl gyventojams ir įmonėms turėtų iki 30 procentų mažėti mokestis už šias paslaugas. Ne kartą esame pabrėžę, kad tik skaidri ir atvira atliekų administravimo sistema gali padėti sumažinti mokesčių naštą“, – sako sako Jurgita Petrauskienė, „VSA Vilnius“ direktorė.
Tai, kad atliekos turės būti sveriamos kiekviename maršrute, o gauti duomenys kaupiami ir analizuojami, bendrovei „VSA Vilnius“ nėra jokia naujiena. Tokia sistemą, kai konteineriai žymėti mikroschemomis ir bevielio identifikavimo radijo ryšio technologijos pagalba galima tiksliai žinoti, kada ir kur buvo aptarnautas konkretus konteineris, „VSA Vilnius“ jau prieš pusantrų metų yra įdiegusi Varėnoje.
„Taip pat turime „Euro 6“ taršos standartus atitinkančias šiukšliavežes, aprūpintas konteinerių svėrimo ir duomenų perdavimo įranga, – todėl jau dabar esame visiškai pasiruošę darbui“, – tikina J. Petrauskienė.
Pagal naująją tvarką mišrių komunalinių atliekų vežėjai sudarys sutartis tiesiogiai su savivaldybe, o ne su gyventojais. Rinkliava bus renkama į savivaldybės biudžetą.
Iš viso yra numatyta 15 skirtingų rinkliavos dydžių: daugiabučiams ir individualiems namams, viešbučiams, gydymo, maitinimo bei kt. įstaigoms, sodininkų bendrijoms, nes kiekvieno jų veikla, turinti įtakos atliekų susidarymui, yra labai skirtinga, susidaro skirtingos jų aptarnavimo sąnaudos. Preliminarūs skaičiavimai rodo, kad absoliučiai gyventojų daliai, visų pirma daugiabučių namų gyventojams, rinkliava už atliekų tvarkymą mažės 20-30 procentų, lyginant su dabar mokamais dydžiais.
Šiuo metu sostinėje vykdomas ES lėšomis finansuojamas požeminių ir pusiau požeminių konteinerių aikštelių įrengimo projektas, kurio metu mieste jau greitai atsiras virš 600 modernių aikštelių. Jose gyventojams bus sudarytos visos sąlygos atliekų rūšiavimui. Aikštelėse be įprasto konteinerio mišrioms komunalinėms atliekoms bus pastatyti konteineriai popieriaus, plastiko, stiklo atliekoms rūšiuoti.
Daugumoje aikštelių bus įrengti ir konteineriai maisto atliekų surinkimui – nuo 2019 m. Vilniuje numatomas šių atliekų surinkimas leis pagerinti mišrių komunalinių ir pakuočių atliekų būklę, antrinių žaliavų kokybę, sumažės minėtų atliekų užterštumas. Iš viso sostinėje atsiras ne mažiau kaip 2 280 požeminių arba pusiau požeminių konteinerių.
„Būdami oficialūs Suomijos pusiau požeminių konteinerių gamintojo „Molok“ atstovais Lietuvoje, sveikiname savivaldybės žingsnius, siekiant gražinti Vilniaus gatvės, kiemus ir skverus bei skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas“, – sako J. Petrauskienė.
Skaidri veikla yra viena pamatinių „VSA Vilnius“ bendrovės vertybių. „Transparency International“ Lietuvos skyriaus 2017 metais atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog „VSA Vilnius“ kartu su tokiomis įmonėmis kaip „Telia“ ar „Siemens Lietuva“, yra tarp atviriausių ir skaidriausių Lietuvoje.