Varėnos seniūnijos seniūnas Dalius Lukminas įsitikinęs, jog rajono savivaldybėje prieš beveik pusantrų metų įdiegta itin moderni atliekų tvarkymo apskaitos sistema, kokios neturi net didieji šalies miestai, pasiteisino su kaupu. Gyventojų konteineriai žymėti mikroschemomis, tad bevielio identifikavimo radijo ryšio technologijos pagalba ir savivaldybė, ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) tiksliai žino, kada ir kur buvo aptarnautas konkretus konteineris. Tai suteikia skaidrumo, leidžia greitai spręsti problemas ir užtikrinti, kad šiukšliavežiai aplanko net pačias atokiausias sodybas.
Tačiau laikotarpiui nuo 2016 m. vasario, kuomet mišrių komunalinių atliekų surinkimo Varėnos rajono savivaldybėje paslaugas ėmė teikti UAB „VSA Vilnius“, D.Lukminas turi du pastebėjimus.
„Būtų akivaizdžiai geriau, kad mišrių komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimas būtų sutelktas vienose rankose. Dabar tai atlieka dvi skirtingos bendrovės, skirtingomis dienomis aptarnaujančios gyventojų konteinerius ir vadinamuosius „varpelius“. Prie pastarųjų dažniau atsiranda šiukšlių, tai gadina bendrą vaizdą ir pretenzijos dažniausiai būna reiškiamos ne tuo adresu. Vienas šeimininkas tvarkytųsi tikrai geriau“, – mano seniūnas.
Taip pat, D.Lukmino manymu, kai kurių konteinerių konstrukcija galėtų būti patogesnė, nes dabar atidaryti dangtį patogu tik gana aukšto ūgio žmogui. Todėl, kai šiukšles į konteinerius išmesti atneša vaikai ar pagyvenę žmonės, jiems sunku viena ranka atidaryti ir laikyti konteinerio dangtį, o kita įmesti šiukšlės. Paprastai gyventojai nelinkę vargintis ir neretai palieka šiukšlių maišelį ant žemės.
„Druskininkuose ir kituose miestuose mačiau konteinerių, kur užtenka atidaryti tik mažesnę dangčio dalį priekyje – tai būtų gerokai patogesnis sprendimas mažiems, seniems ar silpnos sveikatos, jiems nebūtų preteksto palikinėti šiukšlių maišelių ant žemės“, – sako D.Lukminas.
Juozas Lekavičius, „VSA Vilnius“ Varėnos padalinio vadybininkas, taip pat mano, jog gerokai patogesnis sprendimas tiek vaikams, tiek senyvo amžiaus žmonėms ar neįgaliesiems būtų pusiau požeminių konteinerių kaip Druskininkuose įrengimas. Tokių konteinerių du trečdaliai tūrio įkasta po žeme, tad jie yra neaukšti (apie 1 metrą aukščio), be to – juose nereikia nukelti viso konteinerio dangčio, o pakanka maišelį įmesti pakėlus nedidelį ir lengvą dangtį viršutinėje priekinėje dalyje.
„Kol tokių patogių konteinerių nėra įrengta, savo ir aplinkinių labui bandykite naudotis greta esančiais konteineriais: jie dažnai būna pusiau tušti ir tikrai geriau ten išmesti šiukšlių maišelį nei palikti ant žemės“, – ragina J. Lekavičius.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC), kuriam priklauso Varėnoje naudojami atliekų konteineriai, direktorius Algirdas Reipas teigia, kad konteinerių išvežimo dažnumas, konteinerių būklė ir švara reguliariai tikrinami. A. Reipas patvirtino, kad atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugos teikiamos tinkamai, laikantis visų sutarties sąlygų. Nuo veiklos pradžios iki šiol bendrovei „VSA Vilnius“ nėra pritaikyta jokių sutartyje numatytų baudų už netinkamą paslaugų teikimą.
Varėniškių ir rajono gyventojų šiukšlių konteineriai per beveik pusantrų metų buvo aptarnauti 116 tūkstančių 477 kartus.